nonpasaran

Silinen Dosyalarınızı Nasıl Kurtarırsınız? | Veri Kaybı Senaryoları ve Çözümler


       Daha önce veri kurtarmanın temellerini ve veri kurtarma yazılımlarının çalışma mantığını anlatmıştım: Silinen Dosyalarınızı Nasıl Kurtarırsınız? | Dosya, Veri ve Bölüm Kaybı, Veri Kurtarma Temelleri

        Şimdi ise kaldığımız yerden devam ediyoruz. Elimden geldiğince hangi veri kaybı senaryosunda hangi yöntemi uygulamanız gerektiğini anlatmaya çalışcağım.Ancak tavsiyem direkt bu yazıya ulatıysanız önce ilk yazıyı okuyun...1- Diskte mekanik hasar var


         Bu durumda kendi başınıza yapabileceğiniz çok birşey yok. Yapabileceğiniz sınırlı sayıda şeyi de ilk yazıda anlattım.
 2- İşletim sistemi açılmıyor!


        İşletim sisteminin açılmadığı durumlar en sorunsuz durumlar. Bu durumdaysanız verilerinizi kesinlikle, Windows'u ise çok büyük bir ihtimalle kurtarırsınız. Alttaki yöntemlerden istediğinizi uygulayın.


  1. Başlangıç onarımı; İlk yapmanız gereken şey başlangıç onarımı. Bu büyük bir ihtimalle açılmayan sistemi açılır duruma getirecek böylelikle sorununuz (Veri kaybı) doğal olarak çözülmüş olacak. Başlangıç onarımı için: Windows 7  -  Windows 8 
  2. MBR kaydını onarmak; Başlangıç onarımı işe yaramadıysa MBR kaydını kendiniz manuel olarak onarmayı deneyebilirsiniz: Hasar Görmüş MBR Kaydını Onarmak
  3. WinRe + Not Defteri;  İlk 2 yöntem işe yaramadıysa diskinize burada anlattığım yöntemle ulaşabilir ve verilerinizi yedekleyebilirsiniz: Açılmayan Bilgisayardan Kişisel Verilerinizi Kurtarmak (Windows 8 için de geçerlidir)
  4. Disk kutusuna ya da başka bilgisayara monte; Masaüstü bilgisayar kulanıyorsanız diskinizi söküp başka bir masaüstü bilgisayara ya da bir disk kutusuna takıp bir dizüstü bilgisayara bağlayabilir ve içindeki bütün bilgileri yedekleyebilirsiniz. Notebook kullanıyorsanız başka bilgisayara bağlamanız mümkün olmayacaktır ama bir disk kutusuna takabilirsiniz;

Disk kutusuna takılmış bir HDD.
(Kutunun olmaması sizi yanıltmasın normalde var ama  şu an gerekmediği için kulanmadım.
Bunun yerine USB'den SATA'ya bağlantı kablosu gibi kullandım)

Ve üstteki diskin bilgisayarda görünümü.
Gördüğünüz gibi bütün bölümlere ve verilere rahatlıkla ulaşabiliyoruz.
3- "Disk Servis Bilgisi" zarar görmüş


        Eğer bir disk bilgisayara yanlış takılır veya çıkarılırsa (Güç kesintisi, Donanımı Güvenle Kaldır ve Medyayı Çıkar'ı kullanmamak vs.) Disk servis bilgisi (İlk yazı Resim 2)silinebilir veya hasar görebilir. Bu durumda diskteki bütün bilgiler tam olarak sağlamdır sadece diskin yapılandırılmasına ait bilgiler kayıptır. Bölüm kurtarma (Partition Recovery) araçları bu tip disklerdeki disk haritasını çok kısa sürede kolayca kurtarabilir. En başarılı sonuçların alındığı senaryo budur...

4- Disk silinip yeniden bölümlenmiş


       Durum 3 nolu senaryo ile oldukça benzerdir. Aradaki tek fark ise yeniden bölümlendirme esnasında diske veri yazılır. Bu ise genelde disk servis bilgisi bilgisinin üzerine yeni disk servis bilgisinin yazılması anlamına gelir. Ancak Dosya ve klasörler hakkında bilgi alanları (İlk yazı Resim 2) zarar görmediği için genelikle bütün dosyalar tam olarak kurtarılır ve yetim dosyalar oluşmaz.

      Uygulamanız gereken adımlar için yazının son bölümüne geçin lütfen.

5- Bir mantıksal disk (Bölüm/Partition)
 yeniden biçimlendirilmiş veya silinmiş


         Veri kurtarma anlamında değerlendirildiğinde bir mantıksal diski yeniden biçimlendirme yaniden bölümlemeye göre çok daha zarar verici bir eylemdir.

        Biçimlendirme tam biçimlendirme olarak yapıldıysa (Siz bunu Low Level Format ya da Hard Format olarak biliyorsunuz) bu mantksal dikteki verilerin kurtarılma ihtimali yoktur. Çünkü bu işlem diskteki her sektörü 00 veya FF değerini alacak şekilde yeniden  biçimlendirir.

        Ancak hızlı biçimlendirme (Quick Format) uygulandıysa sadece Dosya ve klasörler hakkında bilgi alanlarının (İlk yazı Resim 2) üzerine yazılacağı ve gerçek dosyalar ellenmeyeceği için dosya kurtarma mümkün olacaktır. Bu durumda veri kurtarma araçları eski dosya sistemini belirleyebilir ve bazı dosyaları tam olarak bazı dosyaları ise yetim olarak kurtarabilir. Sonuç biçimlendirmeden önceki ve sonraki dosya sistemine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Ama genelde çok büyük oranda dosya kurtarılacaktır.

      Uygulamanız gereken adımlar için yazının son bölümüne geçin lütfen.6- Diskin Dosya Sistemi çökmüş


         En tehlikeli senaryolardan biri budur. İlk yazıdan bildiğiniz üzere diskte Dosya ve klasörler hakkında bilgi alanının  (İlk yazı Resim 2) yanı sıra bu alanın bir yedeği bulunur. Eğer sadece asıl Dosya ve klasörler hakkında bilgi  alanı zarar görmüş yedeği sağlamsa, veri kurtarma programı bu yedeği okuyacak ve bütün dosyaları kurtaracaktır.  Ancak yedekte zarar gördüyse dosyalar sadece yetim dosyalar şeklinde kurtarılabilir.

       Uygulamanız gereken adımlar için yazının son bölümüne geçin lütfen.
7- Disk, veri taşıma, disk birleştirme veya diski yeniden bölümleme 
esnasında çöktü


        Eğer diskin birleştirilmesi (Defragmentation) veya yeniden bölümlenmesi esnasında herhangi bir nedenle işlem yarıda kalırsa bu karşılaşabileceğiniz en kötü senaryodur. Çünkü bir data diskte yeni bir yere taşınmış ama Dosya ve klasörler hakkında bilgi alanı henüz güncellenmemiş olabilir. Ya da tam  tersi verinin verisi (İlk yazı Resim 2) güncellenmiş ama veri henüz taşınmamış olabilir. Bu durumda çoğu veriyi (Yetim olarak dahi) kurtarmak mümkün olmayacaktır. Elinizden geleni yapın ama çok şey de ummayın.

        Uygulamanız gereken adımlar için yazının son bölümüne geçin lütfen.

Uygulamanız gereken adımlar


        1, 2 ve 3. senaryo için çözümleri bu senaryoların altında anlattım. 4, 5, 6 ve 7. senaryolar için ise uygulanacak adımlar aynı olduğu için buradan ortak olarak devam ediyorum.

        Eğer 4, 5, 6 ve 7. senaryolardan biri başınıza geldiyse ilk olarak bu diske veri yazmayı kesinlikle durdurun. Ardından eğer mümkün olursa -ve verileriniz çok önemli ise-  diski başka bir diske klonlamayı deneyin. (Bunun için Acronis veya eşdeğeri bir yazılım kullanabilirsiniz: Acronis True Image: Disk Kolonlama (Kurtarma Medyası ile) Bu şekilde kurtarma işlemlerini aldığınız klon üzerinde deneyebilir ve hata yapsanız dahi orjnal diskinizi korumuş olursunuz. Daha sonra alttaki anlatımları uygulayarak diskinizi tarayabilirsiniz. Çoğu iyi kurtarma programı ücretlidir ancak hepsinde deneme imkanı mevcuttur. Yani indirir kurarsınız kurtarılan dosyalara bakarsınız sizi tatmin ediyorsa lisansını satın alırsınız....* Linkler peyderpey eklenecek.

Arşiv

Yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item