nonpasaran

ASUS - N61 Serisi : Demontaj Kılavuzu

Son 1 senedir Türkiye'de en çok satan modellerden biri malumunuz olduğu üzere ASUS'un N61 serisi. Multimedya sekmentinde yer alan bu seri kendi arasında JA, JQ, JV, VG ve VN olarak 5'e ayrılıyor.İlk çıkan  VG serisi oldu.Nispeten düşük konfigürasyona sahip bu seriden sonra  benimde şu anda kullandığım VN serisi geldi. Blu-ray ve Ddr3 bellek ile gelen bu model bundan 7-8 ay evvelinin en iyi modellerinden biri idi. JA, JV ve JQ ise halen satışta.(Karşılaştırma notu:Bu gün 16 Temmuz 2010)


Çoğu kullanıcı bir Notebook'u alır ve belki de aradan 10 sene geçip çöpe atmaya hazırlanırken bile içini açıp bunun içinde ne var diye bakmak aklına gelmez. Ben bu yazımda N61 serisi bir Notebook'un nasıl söküleceğini ve dolayısıyla kullandığınız Notebook'un içinde ne olduğunu size göstereceğim. Bu yazıyı yazmamın 2. bir  sebebi ise özellikle 7200 Rpm veya Solid State  HDD ile upgrade yapmak isteyen arkadaşlara da bu işlemde yardımcı olabilmek.
Garanti süreniz içerisinde hatta daha sonra da burada yazılanları denemeyin. Garanti süresi içerisinde kasayı açmanız garantinizin geçersiz kalması ile sonuçlanabilir.Hdd upgrade işleminde ise bildiğim kadarı ile sadece hdd garanti dışı kalıyor.Upgrade düşünüyorsanız ASUS Türkiye'ye danıştıktan  sonra bu işlemi yapınız.


Resimleri daha yakından incelemek istediğinizde fare orta tuşunu kullanın lütfen.


İŞLEMCİ 


1- İşlemci kapağını 4 tane civatasını sökerek çıkarın.
2- Fan kablosunu çıkardıktan sonra iki tane civatayı sökün ve fanı yerinden çıkarın.


3- Resimde gördüğünüz 8 civatayı sökün ve ardından soğutma ünitesini çıkarın.
4- Resimdeki gibi yerinden çıkmayan bir civata göreceksiniz.Bunu 180' çevirdiğinizde işlemci ünitesi serbest kalacak.Vakum özelliği olan bir aparatla işlemciyi çekip çıkarın.BELLEK (RAM)


1- Belleği sabitleyen kelepçeleri 45' lik bir açı ile resimdeki gibi dışarı çekin.Ardından Bellek ünitesini hafifçe yukarı kaldırın ve çıkarın.2- 2. Slotta da aynı işlemi uygulayın.KABLOSUZ AĞ KARTI1- Kartın antenlerini sökün.

2- Ardından 2 civatasını söküp kartı yuvasından çıkarın.


HARD DİSK (HDD)


1- Resimde gördüğünüz gibi HDD kapağının iki civatasını sökün ve kapağı çıkarın.
2- Resimlerde gördüğünüz üzere 3 civatayı sökün ve ardından HDD ünitesini çıkarın.3- Sağda ve solda görebileceğiniz ikişer civatayı sökün ve HDD'yi yuvasından çıkarın. OPTİK SÜRÜCÜ1- Resimde gördüğünüz 2 civatayı sökün ve optik sürücüyü yuvasından çıkarın.KLAVYE


1- Resimde gördüğünüz 5 tırnağı kullanarak klavyeyi sabitlendiği yerden kurtarın.


2- Klavyeyi tamamen çıkarmadan önce LCD ve  klavye kablosunu çıkarın.(Klavye kablosunu çıkarmak biraz zor olabilir zarar vermemeye dikkat edin)

Yazının ikici bölümünde bulacaklarınız;


  • Üst kapak ve Üst kasa demontajı
  • LCD panelin demontajı
  • Anakartın demontajı
  • Alt kapak ve alt kasa elemanlarının demontajı
Devam etmek için lütfen tıklayın...


.

Yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item