nonpasaran

Notebook'larda Kurtarma (Recovery) Tuşları (Windows 8 için güncellendi)

          Daha önce Notebook'lara format atmak isimli makalemde, yeni nesil Notebook'lar ile gelen kurtarma bölüntülerinin mantığını ve bunların nasıl kullanıldığını anlatmıştım. Ancak bu işlemi başlatabilmek için her markanın farklı tuşlar ataması sebebiyle çoğu kullanıcının kurtarma konsolunu başlatmak için hangi tuşa basması gerektiğini bilmediğini gördüm. Hem kaynak olması bakımından, hemde Notebook'lara format atmak yazıma bağlantı verebilmek için bu yazıyı yazmaya karar verdim. Eğer "Kurtarma Bölüntüsü" kavramıo size bir anlam ifade etmiyorsa önce Notebook'lara format atmak isimli makalemi okuyun lütfen.

           Ayrıca Windows 8 kullanıyorsanız alttaki güncellemeyi ("Önemli Güncelleme..." başlığı) okumayı ihmal etmeyin...

Son güncelleme; 5 Ocak 2015 Lenovo maddesi güncellendi.
11 Şubat 2014
(Packard Bell için resimler eklendi)
Önemli Güncelleme...

           Windows 8 ile beraber üreticiler kullandıkları kurtarma yöntemlerini değiştirdiler. Bu sebeple Windows 8 önyüklü bir bilgisayar aldıysanız altta verdiğim tuş veya tuş kombinasyonları artık çalışmayacaktır/çalışmayabilir.

         Sizde Windows 8 önyüklü bir bilgisayar aldıysanız ve sistemi fabrika ayarlarına geri yüklemek istiyorsanız burada anlattığım yöntemi kullanmalısınız. ("Bilgisayarınız Windows 8 önyüklü olarak geldiyse..." başlığı)  • Hard diskinizi kullanarak fabrika ayarlarına dönmeniz (Format atmanız) günümüz sistemlerinde 15 dakikadan az sürer.
  • Altta verdiğim tuş seçenekleri, ilgili markanın bütün modellerinde geçerlidir. Eğer sizde çalışmıyorsa kurtarma bölüntünüz hasar görmüş olabilir. Sağlam olduğundan eminseniz önce kullanma kılavuzunuzu okuyarak farklı bir tuşun sizin modeliniz için geçerli olup olmadığını kontrol edin. Olmazsa modelinizin destek sayfasını ziyaret edin veya teknik destek kısmına mail atın.
  • Çoğu kurtarma yöneticisi masaüstünden de başlatılabilir. Eğer sisteminiz açılır durumdaysa önce bu seçeneğin sizin için geçerli olup olmadığını denetleyin.
  • Altta verdiğim resimler ve seçenekler sizde farklı olabilir. Eğer seçenekler farklı ise Google Translate yardımı ile seçenekleri anlamaya çalışabilir yada İngilizce bilen bir arkadaşınızdan yardım alabilirsiniz.
ACER

1- Bilgisayarı yeniden başlatın ve Acer logosu göründüğünde Alt tuşunu basılı tutarken eRecovery konsolu başlayıncaya kadar F10 tuşuna süreli basıp bırakın.

2- eRecovery konsolu açıldığında Restore to Factory Default Settings seçeneğini seçin ve OK deyin.


ASUS

1-  Bilgisayarı yeniden başlatın ve Kurtarma konsolu açılıncaya kadar süreli F9'a basıp bırakın.

2- Size uygun seçeneği seçin ve onay verin.

Asus Notebook'larda Ön yükleme önceliğini değiştirmek için Esc tuşunu, Bios'a girmek için F2 tuşunu kullanabilirsiniz. Yani Bilgisayarı Usb bellek veya DVDden başlatmak istiyorsanız Bios'a girmenize gerek yok, Esc tuşunu kullanın.


Arçelik - Beko - Grundig

Buradan yararlanabilirsiniz.

CASPER

1- Bilgisayarı yeniden başlatın ve F11 tuşuna süreli basıp bırakın. Açılan kurtarma yöneticisinde talimatları uygulayın.

Sonuç alamazsanız;

A-  Burada METOT 1 : Kurtarma bölüntüsü ile başlığı altındaki ilk 4 adımı uygulayın. (5. adımı uygulamayın)

B- Sistem Kurtarma Seçenekleri (WinRE)  menüsünde Casper'ın eklediği Windows'u Yeniden Yükle seçeneğinin yer aldığını göreceksiniz. Buna tıklayın ve talimatları takip edin.

DELL

1- Bilgisayarı yeniden başlatın ve Dell logosu göründüğünde Ctrl tuşunu basılı tutarken Kurtarma Konsolu başlayıncaya kadar F11 tuşuna süreli basıp bırakın.

2- Dell™ PC Restore by Symantec ekranını belirecek. Restore seçeneğini seçin ve gereken onayları verin.


EXPER

1- Bilgisayarı yeniden başlatın ve bu sırada sürekli olarak F9 tuşuna basıp bırakın.

2- Karşınıza EXPER Kurtarma Konsolu çıkacak. Fabrika ayarlarına dön seçeneğini seçin.


3- C bölümündeki bütün verilerin sislineceğine dair uyarı alacaksınız. Eğer C bölümünde silinmesini istemediğiniz veriler varsa C dışındaki bir bölüme (Örneğin, D) yedekleyin.

4- Onay verin.
5- İşlemin tamamlanmasını bekleyin. İşlem tamamlandığında bilgisayarınız yeniden başlatılacak.


GATEAWAY

1- Bilgisayarı yeniden başlatın ve F11 veya R tuşuna sürekli basın.

2- Kurtarma konsolu açıldığında Full System Restore (Destructive) veya Full System Restore (With Backup)¹ seçeneklerinden birini seçin ve gereken onayları verin.

¹ Bu seçenekte kişisel klasörleriniz de yedeklenir.

HP

1- Bilgisayarı yeniden başlatın ve F10 (Bazı modellerde F11) tuşuna sürekli basın

2- Kurtarma Konsolu açıldığında sadece onay vermeniz yeterli olacaktır. Farklı seçeneklere ulaşmak için ise Advanced Options ardından Next seçeneklerini seçin.

¹ Bazı durumlarda istem görüntülenmeyebilir veya konsol açılmayabilir. Ama istem görüntülenmese bile sistem kurtarma işlemini başlatacaktır. 

LENOVO

1- Açılışta  varsa altta resmini gördüğünüz tuşa yoksa  F11 tuşuna sürekli basın.OneKey Recovery tuşu Klavye'de olabileceği gibi bilgisayarın yan tarafında da olabilir.
2- Karşınıza alttakine benzer bir ekran gelecek, Talimatları takip edin.

PACKARD BELL

1- Açılışta F11 tuşuna sürekli basın. (PB, Acer markası olduğu için bazı modellerinde Acer'ın tuşları geçerli olabiliyor. F11 çalışmadıysa Acer için olan tuş kombinasyonunu deneyin) 

2- Kısa sürede Kurtarma Konsolu açılacak, resimlerden takip edin;

SAMSUNG

1- Bilgisayar açılırken Samsung logosu göründüğünde sürekli F4 tuşuna basın.

2- Kurtarma konsolu açıldığında Geri Yükleme'yi seçin ve ardından talimatları izleyin.


SONY

1- Vaio Assist tuşuna basın.  Assist tuşu yoksa açılışta F10 tuşuna sürekli basın.

2- VAIO Recovery Wizard veya Vaio Care konsolu açıldığında dilediğiniz seçeneği seçin ve onay verin.

*Resimleri sağlayan crowley2179'a teşekkürler.

TOSHIBA

1- Bilgisayarınızı kapatın ve ardından -kapalı durumdayken- 0 (Sıfır) tuşunu basılı tutarken başlatın.

2- Karşınıza alttaki ekranlardan biri gelecektir.(Modele göre değişebilir.)


Eğer 2. resimdeki konsol açılırsa Önce Recovery of Factory Default Software şıkkını daha sonra da Recover to out-of-box-state  seçeneğini seçin.


Erase the hard disk seçeneği ise diskteki bütün bölüntüleri silecek ve Windows'u tek parça C bölüntüsüne kuracaktır.

Arşiv

Yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item