nonpasaran

SSD (Solid State Drive) Hakkında Her şey VI : Secure Erase

          5 yazı boyunca sizlere SSD ile ilgili bilgiler vermeye çalıştım. Bunların özellikle 2 ve 3.sünde anlatmaya çalıştığım üzere bir SSD ünitesinin en iyi performans verdiği zaman bütün hücrelerinin boş/silinmiş olarak programlanmış olduğu ilk kullanım anıdır. Bunun sebeplerini 2 ve 3. yazıda uzun uzun anlattığım için tekrar anlatmayacağım.
          İşte zamanla SSD kullanıldıkça boş hücre sayısı azaldığından performans düşer. (Güncel SSD ünitelerinde bu düşüş eski teknoloji ile üretilenlere göre oldukça düşüktür bunu aklınızda not edin) Bu yüzden SSD diskinizi makul aralıklarla "Tamamen silerek" sıfırlamanız gerekir. Bu işlem ATA Secure Erase komutu (SE) ile yapılır ve teknik olarak SSD ünitenizi fabrikadan çıktığı hale döndürür....
             Makul aralıkları Tanımlamak gerekirse: Çoğu SSD üreticisi bu süreyi 6 ay olarak veriyor. Sizde buna uyarsanız gereksiz yere bu işlemi uygulamamış olursunuz.


 1. Giriş: Neden SSD?
 2. SSD Ünitelerinin Yapısı ve Çalışma Mantığı
 3. Write Amplification Fenomeni
 4. Performansı Doğru Algılama ve SSD Seçimi
 5. Montaj, İşletim Sistemi Kurulumu ve Optik Sürücüye 2. Disk Sürücü Montajı
 6. Secure Erase
 7. Maksimum performans için ayarlama: SSD optimizasyonu
 8. Özet: Sık sorulan sorular ve cevapları
 9. EK 1: OCZ Toolbox ve Linux based Tools ile Firmware Güncelleme

UYARILAR!

 • Secure Erase, SSD ünitenizdeki bütün veriyi bir daha kurtarılamayacak şekilde siler. 
 • Secure Erase -özellikle Parted Magic ile uyguluyorsanız- büyük boyutlu SSD ünitelerinde uzun sürebilir. Bu yüzden işleme başlamadan önce -enerji kesilmesi ihtimaline karşı- pilinizin tam dolu olduğundan emin olun. Bu işlemin enerji kesilmesinden dolayı yarım kalması SSD ünitesinin kullanım dışı kalmasına sebep olabilir.
 • Secure Erase işlemini kesinlikle USB arayüzü ile yapmayın.

Başlayalım...


         Bildiğim kadarı ile Intel ve OCZ dışında kendi Secure Erase aracını sunan üretici yok. Bu yüzden ülkemizde en çok satılan markalardan olan OCZ'nin OCZ Toolbox aracı ile her marka SSD ünitesinde kullanabileceğiniz Parted Magic'i anlatacağım. OCZ kullanıyorsanız OCZ Toolbox'ı, başka marka kullanıyorsanız (Intel hariç onun kendi aracı var ama Parted Magic, Intel marka SSD'lerde de çalışır.) Parted Magic'i kullanın.


1- OCZ kullanıyorsanız OCZ Toolboox kullanmalısınız.  Burada bütün süreci ayrıntılarıyla anlattım. Parted Magic kullanacaksanız 2. adımdan devam edin.


2- Parted Magic'i buradan indirin ve 3. adımdan devam edin.


3- İndirdiğiniz ISO'yu Önyüklenebilir (Bootable) olarak bir CD'ye yazdırın yada USB belleğe atın.


4- Bilgisayarı hazırladığınız CD yada USB'den başlatın.5- Varsayılan seçeneği (Resimde seçili olan) seçip devam edin.

6- Masaüstünde Secure Erase kısayolunu göreceksiniz. Tıklayarak açın.

7- En alttaki, Internal: Secure Erase command....  seçeneğini seçin ve Continue butonuna tıklayın.

8- Silmek istediğiniz SSD ünitesini seçin ve OK butonuna tıklayın.

9- Eğer SSD ünitesinin kilitli (Frozen) durumda olduğuna dair bir mesaj alırsanız Sleep butonuna bastıktan sonra 12. adıma geri dönüp adımları tekrarlayın.


10- Sürücü şifresi kısmına hiç dokunmadan devam edin.

11- Son olarak uyarılacaksınız. Bu işlemin herhangi bir sebepten dolayı (Örneğin, SSD ünitesinin Firmware'indeki bir hata) sürücünün kullanılmaz hale gelmesine sebep olabileceği ve bu işlemi (Secure Erase) uygulamanın bütün risklerinin size ait olduğu hatırlatılacak. Bende aynı uyarıyı yapıyorum: Milyonda bir de olsa birşeylşerin ters gitme olasılığı her zaman vardır ve sürücünüz kullanılamaz hale gelebilir. Uyarıldınız!

Hala cesaretiniz kırılmadıysa Yes butonuna tıklayın.

12- Dakikalar içinde işlem tamamlanacak. Bende 5-6 dakika sürdü ancak bazı kullanıcılar çok uzun sürdüğünü rapor etmiş sebebini bilmiyorum. Ne olursa olsun bitmesini bekleyin.

Bittiğinde haberdar edileceksiniz. Pencereyi Close butonuna tıklayarak kapatın.

13-  İşlem tamamlandıktan sonra resimdeki yolu izleyerek Parted Magic'ten çıkabilir ve bilgisayarı kapatabilirsiniz.

14- Artık bilgisayarınızı Windows kurulum medyanızdan başlatarak Temiz Kurulum yapabilir veya Windows ile aldığınız imajı yükleyebilirsiniz. Yada Acronis True İmage Kurtarma Medyasıyla başlatarak Acronis ile aldığınız imajı yükleyebilirsiniz. Bütün bunları zaten bir önceki makalede detaylı bir şekilde anlatmıştım: İşletim sistemi faslı...
Sonraki bölüm:


Yorumlar

Twitter

Facebook

Google+

İzleyiciler

Rastgele

item