nonpasaran

BDK Filtre Sistemi ve "Sansüre Karşı Yürüyoruz!" Eylemi

Belki fark etmişsinizdir 1-2 gündür blogumun üst kısmında "Sansüre karşı yürüyoruz!" duyurusu var. Blogumda her ne kadar teknoloji dışında bir içerik barındırmamaya özen göstersem dahi konu blogumun ilgi alanına girdiği için Birkaç kelime yazma gereği duydum. Ancak zannettiğiniz tarafta değilim!


Daha öncede benzer durumlara karşı blogumda tepki vermiştim;


Yukarıdaki yazılarda da görebileceğiniz üzere yanlış olduğunu düşündüğüm konularda acımasızca eleştiri yapmaktan çekinmiyorum. Zaten kullandığım takma isimde (Nonpasarangenel düşünce yapım ve kişiliğim hakkında ipucu veriyordur. Ancak bu sefer durum farklı. Getirilecek düzenlemenin son derece gerekli ve yerinde olduğunu düşünüyorum. Gelin önce ana hatları ile getirilecek düzenlemenin ne olduğunu basitçe görelim;

Düzenlemede neler var?

Düzenleme şu andaki mevcut internet kullanımı profiline yeni profiller ekliyor. Bunlar Güvenli, Aile, Çocuk ve Yurtiçi profilleri. Güvenli profil şu andaki normal kullanıma ek olarak bazı sakıncalı içerik barındıran sitelere erişimi engellerken diğer profillerde adlarından anlaşılabileceği üzere değişik genişlikte filtrelemeler kullanılıyor. Yani 22 Ağustos'tan sonra önümüzde 5 seçenek olacak.;

 1. Hali hazırda kullandığımız internet profili
 2. Güvenli internet profili
 3. Aile internet profili
 4. Çocuk internet profili
 5. Yurtiçi internet profili

Gördüğünüz gibi bu seçenekler içinde şu anda kullandığınız internet profili de var. Ve diğer 4 profile geçmek tamamen isteğe bağlı olacak. Ayrıca 4 profilden birini seçen bir ebeveyn kendisine verilen şifre ile dilerse numaralı internet profilini kullanabilecek. 

Ayrıca özelikle vurgulanan yasağı aşanlara hapis cezası verileceği tamamen uydurma. Düzenlemede böyle bir şey yok. 

Daha fazla bilgi için NTVMSNBC
Peki böyle bir filtre sisemine gerek var mı?

Kesinlikle gerek var. Çünkü günümüzdeki aile profili genel olarak bilgisayardan anlamayan ebeveynler ve bilgisayara takla attıran çocuk(lardan)tan oluşuyor. Durum böyle olunca internetin sınırsız ortamında -yaşı ve gelişmişliği ile uygun olsun olmasın- ebeveynlerinin denetimi dışında her türlü içeriğe kolayca ulaşıyor. Bu ise;

 •  Çocukların ruhsal gelişiminde ve ahlaki değerler yargılarının oluşmasında onarılamayacak yaralar açıyor.
 • Çocuk daha sinemada oynamamış filme, daha dün çıkan albümün mp3'üne sanki bunlar bedava dağıtılıyormuş gibi kolayca ulaştıkça bunun yasal ve hakkı olduğunu düşündüğü çarpık bir ahlak/hak anlayışına sahip olmaya başlıyor. 
 • İyi davranışa ilişkin kuralların, bilgisayarda oldukları için değişmeyeceğini bilmeyen/öğretilmeyen çocuk zamanla bu davranışları gerçek hayatta da göstermeye başlıyor.
 • Çocuğun ruhsal ve fiziksel zarar görme ihtimali artıyor. Hatta bu zarar görme ihtimali aileye kadar uzanabiliyor.
 • İnternette bulunan içeriğin tamamına çok yakın bir kısmı "Çöp" sayfalardan ve bilgilerden oluştuğu için çocuk pek çok konuda yanlış bilgilerle büyüyor.
 • Son olarak ders çalışmaya, sosyalleşmeye, top oynamaya, sinemaya gitmek için ayırması gereken zamanı ve çok daha fazlasını çocuk sosyal paylaşım sitelerinde, MSN'de geçirmeye başlıyor. Bu ise yukarıda saydıklarımdan çok daha fazla zarar veriyor.

Sonuç olarak çalmaktan utanmayan, daha 16 yaşına gelmeden bütün porno yıldızlarını tanıyan ama 2 tane gerçek arkadaşı olmayan, okulunu güç bela bitiren ve hiçbir gelecek vaad etmeyen moron bir evladınız oluyor!Peki bunu yapmak ebeveynin görevi değil mi, devlete mi kaldı?


Çocuğunu sadece internetten değil her türlü tehlikeden korumak tabii ki en başta ebeveynin görevi. Ancak günümüzde teknolojinin geldiği nokta  bunu nerede ise imkansız hale getiriyor. Siz bilgisayar mühendisi dahi olsanız, en gelişmiş filtereleri bile kullansanız çocuk cep telefonu ile istediği içeriğe ulaşıyor. Bunu da engelleseniz arkadaşının cep telefonu ile yada internet kafeler vasıtası ile ulaşıyor. Yani ebeveynin tek başına çocuğunu koruması mümkün değil. Bu konuda devletin bu konunun uzmanları olan ISS'ler (Internet servis sağlayıcı) vasıtası ile ebeveyne yardımcı olması ve çocukların güvenli bir internet deneyimine sahip olması için ebeveynin yanında olması (Tabii ki isteği dahilinde) çok doğal ve görevi. Bunu ben de elimden geldiğince yapmaya çalışıyorum:  Ebeveyn Denetimleri ve Çocukların İnternet Eğitimi


Ben 16 yaşındayım, anneme mi kaldı benim internette nereye gireceğim?


18 yaşına girdiğinde ve kendi paranı kazanıp kendi internet bağlantını bağlattığında dilediğin filtreye geçebilirsin. O zamana kadar EVET!


Sen gıcık mısın, sana ne oluyor?

Evet! Facebook'ta geçirdiğin zamanın yarısını  bırak ders çalışmayı, kitap okumayı, internetteki kendini geliştirmeye yarayacak içeriğe ayırsan daha bir insan olursun. Bu da toplum için daha yaşanılır bir çevre demektir.


Peki yürüyenler neden yürüyor?


İşin açıklaması en zor kısmı bu. Politikaya siyasete bulaşmadan bunu anlatmak mümkün değil. Bu yüzden de şöyle söyleyeyim; Yürüyenlerin bir kısmı yanlış bilgilendirildikleri için yürürken diğer kısmı bu tip yürüyüşlerden siyasi rant elde etmeye çalışıyorlar. 3. bir kısım ise şu andaki mevcut yönetime karşı oldukları için içeriğine bakmadan her türlü düzenlemeye baştan karşılar. İlk kısımdaki insanlar çoğunlukta olsalar da dezenformasyonla bunların çoğunlukta olmalarını sağlayan diğer iki kesim.

Aslında ilk kısımdaki insanlar 21. yy'da Cumhuriyet ile yönetilen bir ülkenin hükümetinin (Yetişkin bir birey için) inetrenete sansür koymaya gücünün asla yetmeyeceğini düşünseler nasıl yanlış bilgilendirildiklerini ve kullanıldıklarını sadece mantık yürüterek bulabilirler.


Peki madem düzenlemeden yanasın neden yürüyenlerin reklamını sitende yapıyorsun?

İnsanların kendilerini ifade etmeleri, demokratik ve hukuka aykırı olmayan yollarla beğenmedikleri bir yönetim tasarrufuna karşı eylem yapmaları en doğal haklarıdır. Ayrıca ben yanılıyor olabilirim dolayısıyla onlar haklı olabilirler. Yarın ben haklı olduğumu düşündüğüm bir şey için yürürken onlar tam tersini düşünüyor da olabilirler. Bu yüzden aynı fikirde olmasam dahi yürüyüşlerine destek veriyorum. Yürümek iyi birşeydir, iktidara sahip olanlara padişah olmadıklarını hatırlatmak ta iyi bir şeydir.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

NOT: Burada destek verdiğim böyle bir düzenlemenin gerekliliğidir. Yoksa yürütmenin nasıl olacağı tartışılabilir ve tartışılmalıdır. Getirilen filtrelerin parametreleri kesinlikle konunun uzmanlarına ve üniversitelere hazırlatılmalıdır.

Yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item