nonpasaran

Daha sorunsuz,daha pratik,daha kişisel bir VİSTA !

Bu makale sienin Windows Vista bölümünde yayınladığım yazılara kategorize edilmiş toplu bir bakışı hedeflemektedir. Windows Vista bölümünde çok fazla yazı bulunduğundan okuyucuların aradıkları bilgiye daha kolay ulaşabilmeleri adına böyle bir şeyi uygun gördüm.


Resimlerin büyük çoğunluğunun dili İngilizce. Bunun sebebi ekran görüntülerini kendim almam ve bunları upload etmem bir yazıyı yazmak için harcadığım süreyi 2 hatta 3 katına çıkaracaktı.Bu yüzden bulduğum hazır resimleri kullandım.Bu konuda hoşgörünüze sığınıyorum.

Bu makaleyi etraflıca inceleyen insanların Vista'nın çalışma prensiplerini,kayıt defterinin nasıl Vista'yı yönettiğini çok daha iyi anlayacağına inanıyorum.

VİSTA:Genel


Başlangıç onarımı nedir?:Başlangıç Onarımı, Windows'un düzgün başlatılmasını engelleyebilecek eksik veya hasarlı sistem dosyaları gibi belirli sorunları giderebilen bir Windows kurtarma aracıdır.


Chkdsk (Chkdsk.exe), birimlerdeki sorunları denetleyen bir komut satırı aracıdır. Araç hata bulursa onarmaya çalışır. Örneğin, Chkdsk aracı bozuk bölüm, kayıp küme, çapraz bağlanmış dosya ve dizin hatalarına ilişkin sorunları onarabilir.sfc /(System File Checker)  sistem dosyalarının değiştirilip değiştirilmediğini veya hasar görüp görmediğini kontrol eden gerektiğinde bunu onarmaya çalışan bir sistem aracıdır.Bu makalede bu aracı kontrol etmek için kullanılabilen komutları ve ne işe yaradıklarını göreceğiz.


Vista "Dosya yedekleme sihirbazı"  sadece kendi belirlediği dosya tiplerini yedeklemenize olanak sağlar.Örneğin resimlerim kategorisini seçebilirsiniz fakat sadece resimlerim klasörü altında ki bir klasörü yedeklemek istediğinizde veya orada bulunan dosya tipleri dışında bir dosyayı yedeklemek istediğinizde bunu yapamazsınız.Bu yazıda bunu nasıl yapabileceğinizi göstermeye çalışacağım.


Windows disk temizleme aracı normalde sizin windows arayüzünden çalıştırdığınızda gördüğünüz seçeneklerden çok daha seçeneğe sahiptir.Alttaki adımları uygulayarak bu gizli seçeneklere ulaşabilir ve diskinizde daha kapsamlı bir temizlik yapabilirsiniz.


 Shell komutları bilgisarınızdaki bulması zor klasörler ve işlevleri bulma açısından kolaylık sağlar.Bu komutlardan yüzlercesi olmasına karşın ben bir fikir oluşturması açısından bir kısmını aldım


Vista'da bazı zorunlu hallerde kullanılmak üzere gizlenmiş bir yönetici hesabı vardır.Bu hesap varsayılan olarak bir şifreye sahip değildir.Bu bir yandan güvenlik açığı oluştururken diğer yandan bu hesaba şifre vermek şifrenin unutulduğu durumlarda bazı kurtarma seçeneklerini imkansız hale getirebilir...


Vista Business, Ultimate veya Enterprise versiyonlarından birini kullanıyorsanız Vista size bir şifreleme hizmeti sunar.Bu hizmet ile şifrelediğiniz bilgilere ulaşabilmeniz için ilk şifreleme hizmetini kullanmaya başladığınızda bir sertifika oluşturulur.Bu sertifikayı kaybetmeniz durumunda bir daha şifrelediğiniz bilgilere ulaşamazsınız.


Eğer dilerseniz sürücü yükleme esnasında Vista nın geri yükleme noktası oluşturmasını devre dışı bırakabilirsiniz.


Eğer dilerseniz program yükleme esnasında Vista nın geri yükleme noktası oluşturmasını devre dışı bırakabilirsiniz.


64 bit bir işletim sistemi kurmak istiyorsunuz fakat işlemcinizin 64 bit mimarisini destekleyip desteklemediğini bilmiyorsunuz.


Windows Vista DirectX 10 ile beraber gelir.Fakat SP1 den sonra Vista nın DirectX sürümü 10.1 oldu.Ama gelin görün ki Başlat menüsüne  dxdiag yazarak ulaşabileceğiniz DirectX Tanı aracı bu sürümü hala 10 olarak gösteriyor


Bazen kaldırdığınız bir programın simgesi hala bildirim alanında kalır ve bir türlü silemezsiniz.


KİŞİSELLEŞTİRME

Vista'da varsayılan kullanıcı klasörleri(Belgeler,Resimler vs.) gayet güzel yeşilimsi bir renge sahipken sizin burada oluşturduğunuz klasörler aptalca sarı bir renge sahip olur.E tabii ki bunu da düzeltebilirsiniz.


Eğer isterseniz görev çubuğundaki butonları tıpkı Windows 7 deki gibi ikonlar ile değiştirebilirsiniz. 


Windows mobility center varsayılan olarak sadece notebook larda ve tablet pc lerde etkindir.Eğer dilerseniz bunu masaüstü bilgisayarınızda da etkinleştirebilirsiniz.


Vista da dosyalar resim içeriyorsa bu resimlerden bir kısmı ön izleme olarak gösterilir.Bu resimleri ise Vista seçer.Eğer bir klasörde önizleme de özellikle bir resmin gösterilmesini istiyorsanız bunu belirleyebilirsiniz.


Eğer dilerseniz oturum açma ekranı açılmadan önce görüntülenecek herhangi bir mesaj oluşturabilirsiniz...


PRATİK


Bu makalede bir yönetici hesabı için UAC yi kapatmadan UAC uyarılarını nasıl devre dışı bırakabileceğiniz anlatılacaktır.


Bildiğiniz gibi sık kullandığımız uygulamaları üzerine sağ tıklayıp "Başlat menüsüne tuttur" diyerek Başlat menüsüne tutturabiliyor ve kolay erişim sağlayabiliyoruz.Fakat Vista ve Xp de (varsayılan olarak)  klasörler için bu mümkün değil.


Bu yazıda size bilgisayarınızdaki klasörlere erişmenin çok kolay bir yolunu göstereceğim.Belki de çoğunuz Vista ve Windows 7'de olan bu basit ve kullanışlı özelliği daha önce nasıl farkedemediğinize şaşıracaksınız.


Eğer isterseniz Oturum açma ve kapama-Kapatma esnasında görüntülenen "Kapatılıyor","Oturum açılıyor" ve "Oturum kapatılıyor iletilerini yapılan işlemleri gösterecek şekilde yapılandırabilirsiniz.


Vista'da varsayılan olarak birden fazla dosyayı seçmek için Ctrl tuşuna basılı tutup sileceğimiz,taşıyacağımız,kopyalayacağımız vs. dosyaları seçeriz.Oysa bunun çok daha kolay ve pek fazla bilinmeyen bir yolu daha vardır:Onay kutularını kullanmak.


Eğer Vista'nın kurulduğu diskte yer sorunu yaşıyorsanız kişisel klasörlerinizi başka bir yere taşıyabilirsiniz.Bu klasörlere yine aynı şekilde erişebileceksiniz fakat adresi Örn. C: olmayacak ta D: olacak.Böylece C: sürücünüzden yer kazanabileceksiniz.


Eğer dilerseniz bir diski yada bölüntüsünü kendi kullanıcı isminiz altında ki bir klasöre bağlayabilir ve bu diski veya bölüntüyü kendi hesabınız altında boş bir klasör gibi kullanabilirsiniz.  


Vista da kullandığınız her parolanın 42 günlük geçerliliği vardır.14 gün kala uyarı almaya başlarsınız.Ve 42 gün sonunda parolanızı değiştirmezseniz hesabınız kilitlenebilir.Normalde Vista Business ve Ultimate versiyonlarında bu ayarlanabilir fakat alttaki adımları uygulayarak bütün versiyonlarda bunu kaldırabilir veya ayarlayabilirsiniz.PERFORMANS
SAĞ TUŞ MENÜSÜ
KISAYOLLAR


Sık kullandığınız programlar arasında UAC'ye(Kullanıcı Hesabı Denetimi) takılan çoksa Örn:Ccleaner,kayıt defteri,Awc,TuneUp vs. gibi bunların kısayollarını UAC'denetimine takılmayacak şekilde yapılandırabilir ve hem güvenliğinizden ödün vermemiş olur hemde can sıkıcı UAC onaylarından kurtulmuş olursunuz.


Dilerseniz fonksiyonel bir İnternet explorer kısayolu oluşturabilir ve İnternet explorer'ı kısayolundan yönetebilirsiniz.


Bir sebepten dolayı Aero özelliğiniz açık olduğu halde pencereler arası geçiş çalışmıyor olabilir ve siz açmak isteyebilirsiniz veya çalışıyorsa kapatmak isteyebilirsiniz.


SORUNLAR

Vista yı her hangi bir sebepten dolayı açamıyorsunuz.Fakat önemli kişisel verilerinizi kurtarmak istiyorsunuz.Size bunun bir USB bellek vasıtasıyla nasıl mümkün olabileceğini göstermeye çalışacağım.


Eğer oturum açtığınızda "Kullanıcı hesabınız yüklenemediğinden profiliniz geçici profille yüklendi.Oturumu kapattığınızda yaptığınız bütün değişiklikler silinecek" Mealinde bir uyarı aldıysanız alttaki adımları deneyebilirsiniz.


Oturum açmaya çalıştığınızda "Kullanıcı profili yükleme  hizmeti hizmeti kullanıcı profilinizi yükleyemiyor" gibi bir hata alıyorsunuz ve hesabınıza ulaşamıyorsunuz.Daha fazla bilgi için: Microsoft Yardım ve Destek: KB947215


Çogunuzun başına gelmiştir:Bilgisayar açılışta mavi ekran verir ancak sistem kendini otomatik olarak kapattığı için hata mesajını okuyupta çözümünü araştıramazsınız.Bir arkadaşımın sistem açılışında mavi ekranın fotoğrafını yakalayabilmek için nasıl sistemi defalarca yeniden başlattığını hatırladıkça hala gülümserim.Oysa bunu basitçe halledebilirsiniz.


Çok nadir görünen bir hata olsa da karşılaşan arkadaşlara yardımcı olması açısından yazmayı uygun buldum.


Eğer ikonlarınız düzgün görüntülenmiyorsa İkon önbelleği ni yeniden oluşturarak bunların düzgün görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.


Normalde bir windows gezgini penceresi açtığınızda Ctrl tuşuna basılı tutarak birden fazla dosyayı silmek,taşımak,kopyalamak vs. için seçebilirsiniz.


Eğer kişisel klasörlerinizden (Belgeler,Resimler,Müzik vs.) biri veya bir kaçı kayıpsa alttaki adımları uygulayıp yeniden oluşturabilirsiniz.


Eğer adresi doğru yazdığınıza  ve bağlanmak istediğiniz sitenin çalıştığına  emin olduğunuz halde siteye bağlanamıyorsanız DNS önbelleğini temizlemeniz sorununuzu çözebilir.


Sistemde yaptıpınız değişikliklerden sonra alttaki resimde gördüğünüz yeniden başlatmayı öneren bir bilgi penceresi açılır.Eğer bir daha bunu gösterme kutusuna tik attıysanız bir daha açılmaz.Bunu geri getirebilmek için alttaki adımları uygulamalısınız.


Bir programı kaldırırken Windows "Bu programı kaldırmak istediğinizden eminmisiniz?" diye sorar.Eğer "Gelecekte bu uyarıyı gösterme" kutucuğuna tik attıysanız bu onay penceresi artık gösterilmez.Eğer onay penceresinin tekrar çıkmasını istiyorsanız bu adımları uygulamalısınız.


Bilgisayarınızı her açtığınızda  görev çubuğunda "Yazdırılmayı bekleyen dosyalarınız var" bilgilendirme balonu çıkıyor.GÜVENLİK


Eğer bilgisayarınızı başka kullanıcılar ile paylaşıyorsanız ve bunlar da yönetici hesabına sahipseler bütün kişisel dosyalarınıza windows gezginini kullanarak erişebilirler.


İleri düzey bilgisayar kullanıcıları bazen sahipliği Vista tarafından bu sistem dosyalarını korumak üzere TrustedInstaller'e verilmiş dosyaların sahipliğini almak zorunda kalabilirler.Bu durumda işiniz bittikten sonra bu dosyaların sahipliğini tekrar TrustedInstaller'e vermek kesinlikle gereklidir.


Bu işlem ile seçtiğiniz bir veya daha fazla  hdd ye tüm erişimi  engelleyebilirsiniz.Bu işlemi yaptığınızda Windows gezgininde bu hdd içeriğini ağaç olarak açabileceksiniz fakat dosyaları açamayacak ve herhangi bir şey kaydedemeyeceksiniz.


Eğer dilerseniz bilgisayarınızda ki bir hdd yi veya bölüntüsünü görünmez hale getirebilirsiniz.  


 Eğer dilerseniz güvenlik veya başka bir sebeple bir hesabı gizleyebilirsiniz.Gizlerseniz bu hesap oturum açma ekranında,ebeveyn denetimlerinde ve kullanıcı hesaplarında görünmez.Fakat başka bir yönetici hesabı Windows gezgini ni kullanarak bu hesaba ait klasörlere erişebilir.


Güvenlik sebebiyle kayıt defterine erişimi kaldırmak isteyebilirsiniz.Veya kayıt defterini açamıyorsunuz.Açmak istediğinizde alttaki hata mesajını alıyorsunuz.


Bu işlem iş yerlerinde sistem yöneticileri için kullanışlı olabilir.Bu yöntemi kullanarak çalışanların gizli klasörlere erişimini iptal edebilir ve bunların üzerinde istenmeyen değişiklikler yapmalarını engelleyebilirsiniz.  


Eğer isterseniz bir dosyaya en son ne zaman erişildiğini anlayabilirsiniz.Vista'da bu varsayılan olarak devre dışıdır.


Bu ayarı yaparak oturum açma ekranının görünmesi için   CTRL+ALT+DELETE tuşlarına basma zorunluluğu getirebilirsiniz.Bu sizi sahte oturum açma ekranına yönlendirerek parolanızı ele geçirmek isteyebilecek Virus veya Spyware saldırılarından koruyabilir.


Eğer dilerseniz Kullanıcı hesabı denetimini(UAC) tamamen kapatabilirsiniz.Fakat bunun bilgisayar güvenliğinizi ciddi anlamda tehlikeye atabileceğini unutmayın.


Eğer dilerseniz bir kullanıcının parolasını değiştirmesini engelleyebilirsiniz.Bu işverenler veya anne babalar için kullanışlı olabilir.Normalde Vista da varsayılan olarak her kulanıcı kendi parolasını değiştirebilir.


Eğer dilerseniz tıpkı eski windows sürümlerinde olduğu gibi oturum açarken hem kullanıcı adının hem parolanın girilmesini sağlayabilirsiniz.


Eğer UAC yi kapattıysanız güvenlik merkezi uyarıları can sıkıcı olablir.Bu uyarıları dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.


AĞ ve İNTERNET

İnternet Explorer 8 ile birden fazla hesaba sahip olduğunuz hizmetlerde (Hotmail, Google, Gmail, Twitter, Yahoo vs.)eş zamanlı olarak oturum açabilirsiniz.PROGRAMLAR ve ÖZELLİKLERİ


Çoğumuz bilgisayarmızla ilgili bilgiye ihtiyacımız olduğunda Everest programını kullanıyoruz.Everest işini iyi yapan bir program fakat hem ücretli hem de kurulum gerektiriyor.Eğer ücretsiz ve kurulum istemeyen bir program isterseniz buyrun WinAudit'e.Ayrıca araç bilinen bütün Windows sürümlerinde çalışıyor!


Vista'nın bildiğiniz gibi kendi CD/DVD yazma aracı vardır.Çoğu kişi gibi sizde disk yakmak için 3. parti yazılımlar kullanıyorsanız, hem disk yakarken Vista aracının açılan pencereleri sinir bozucu olabilir hem de bunun açık kalması gereksiz olacaktır.
EBEVEYN DENETİMLERİ


Çocuklarınızın bilgisayar kullanımını Vista da ebeveyn denetimlerini kullanarak kontrol altına alabilirsiniz.Buna girebilecekleri siteler,oynayabilecekleri oyunlar ve bilgisayar başında ne kadar vakit geçirebilecekleri dahildir.Her ne kadar tersi mümkün olsa da genellikle ebeveynler bilgisayar kullanımı konusunda acemi,kontrol altına almak istedikleri çocukları ise daha bilgili olmaktadır.Bilgisayar konusunda çok fazla bilgisi olmayan ebeveynler için konu mümkün olduğu kadar basit bir dille anlatılacaktır.Yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item